czwartek, 16 stycznia, 2025
Home > zdrowie > Zioła na pasożyty
zdrowie

Zioła na pasożyty

Zioła na pasożyty – po jakie warto sięgać w ramach profilaktyki i w przypadku zarażenia?

Choroby pasożytnicze dotykają ogromnej części naszego społeczeństwa. Wszystko za sprawą osłabionej odporności, nieprawidłowej diety oraz niedostatecznej higieny. Mnóstwo osób zmaga się z owsicą, lambliozą czy włośnicą. Niestety, wielu chorych nie ma pojęcia o swojej przypadłości, przez co ta bezustannie się rozwija. Choroby pasożytnicze są niezwykle dokuczliwe, dlatego należy im zapobiegać, a w przypadku zarażenia, jak najszybciej leczyć. W profilaktyce ogromne znaczenie mają zioła na pasożyty . Rumianek, krwawnik, szałwia, oregano czy skrzyp polny to rośliny uznawane za naturalnych pogromców. Jakie pasożyty mogą atakować organizm ludzki oraz jakie zioła pomagają je eliminować?

Owsiki

Owsica to jedna z najczęściej spotykanych chorób pasożytniczych u ludzi. Do zarażenia owsikami w większości przypadków dochodzi drogą pokarmową lub powietrzną. W związku z tym na owsicę często chorują całe rodziny. Objawy schorzenia są niezwykle dokuczliwe. Pasożyty bytują w jelicie grubym, dlatego też podczas przemieszczania się wywołują silne swędzenie odbytu. Całe szczęście owsicę można zwalczyć domowymi sposobami. Potrzeba do tego jednak odrobiny cierpliwości. W eliminowaniu pasożytów pomagają zioła, a zwłaszcza te o działaniu wspomagającym trawienie. Specjaliści medycyny niekonwencjonalnej przekonują, że owsicę można zwalczyć stosując preparaty na bazie oregano, tymianku czy ekstraktu z orzecha włoskiego, który jest świetnym źródłem leczniczej kukurbitacyny. Zioła na pasożyty odgrywają szczególnie istotną rolę w profilaktyce. Aby zapobiec zarażeniu owsikami warto sięgać po herbatki czy suplementy diety na bazie wrotyczu, mięty oraz szałwii.

Glista ludzka

Glistnica występuje u ludzi znacznie rzadziej niż owsica, niemniej jednak również jest powszechna. Glista ludzka odznacza się skomplikowanym cyklem rozwojowym. Postaci larwalne  pasożyta potrzebują tlenu, dlatego też wnikają do układu krwionośnego, by móc dostać się do wątroby i płuc. Glista ludzka dojrzałość płciową osiąga w jelicie cienkim, gdzie następnie bytuje i rozmnaża się. Ze względu na obecność larw w wielu organach ludzkiego organizmu pasożyty wywołują szereg na pozór niezwiązanych ze sobą objawów. Są to m.in. bóle gardła, kłopoty z zasypianiem czy utrata masy ciała. W eliminowaniu glisty ludzkiej pomagają zioła o działaniu pasożytobójczym. Zalicza się do nich tymianek, szałwię, a także miętę pieprzową. Chcąc zapobiec glistnicy warto sięgać po preparaty zawierające w składzie wyżej wymienione zioła oraz wrotycz pospolity.

Pierwotniaki

Giardioza inaczej nazywana lambliozą to choroba jelita cienkiego, wywoływana przez pierwotniaka o nazwie Giardia lamblia. Ostatnio coraz częściej diagnozuje się obecność pasożytów w organizmie, zwłaszcza u dzieci. Giardioza w wielu przypadkach wywołuje kłopoty z wypróżnianiem się oraz silne, napadowe bóle brzucha. Nieleczonej chorobie może towarzyszyć nawet wychudzenie oraz niedokrwistość. Do ziół stosowanych w leczeniu i profilaktyce schorzeń wywoływanych przez pierwotniaki zalicza się miętę pieprzową, piołun, tymianek oraz liść oliwki, który działa przeciwpasożytniczo. W walce z giardiozą pomaga także berberys, mahonia pospolita czy gorzknik kanadyjski.

Włosogłówka ludzka

Włosogłówka ludzka to dość specyficzny pasożyt. Jego obecność w ciele człowieka niekiedy w ogóle nie wywołuje objawów. Czasami jednak włosogłówka przynosi szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet nerwowego. Do zakażenia pasożytem dochodzi drogą pokarmową. Dojrzałe postaci włosogłówki wnikają pod nabłonek śluzówki jelita i tam żywią się krwią człowieka. W eliminowaniu pasożytów pomóc mogą zioła takie jak tymianek, wrotycz czy oregano. Chorzy często sięgają po nie pod postacią herbatek, olejków oraz tabletek. Ziołową kurację warto łączyć z jedzeniem pestek dyni. Te wspomagają pracę układu pokarmowego, a na dodatek mają właściwości pasożytobójcze.